Türi Ühisgümnaasiumi abituriendid Marili Hendrikson ja Maimu Sisask osalesid koolivaheaja esimesil päevil Emakeele Seltsi koolinoortele mõeldud keelelaagris. Oma mõtted ja muljed pani kirja Marili Hendrikson.
________________________________________________________________________
23.–25. oktoobril toimus Peipsis Emakeele Seltsi keelelaager noortele gümnaasiumiõpilastest keelehuvilistele. Selleaastase keelelaagri teema oli “Eesti Vabariik 100”. Huvi tasuta keelelaagri vastu oli suur ning seetõttu said laagrist osa võtta vaid need, kes end kõige kiiremini kirja panid.
Esimesel päeval läksime bussiga otse Peipsimaa külastuskeskusesse lõunasöögile, kus meile pakuti kohasuppi, teed ning pirukaid ja šokolaadi-sigurikooki. Toit oli väga maitsev. Maja perenaine rääkis sellest, kuidas ta koos emaga otsustas tulla Peipsi äärde kohalikku käsitööd tegema, ning näitas ka meile sigurimuuseumi.
Edasi sõitsime bussiga Nina kordoni külalistemajja, kus meid jagati tubadesse. Külalistemaja oli äärmiselt ilus ja hubane, mööbel oli väga luksuslik; aknast võis näha Peipsi järve ning kuulata järvelaineist tekkinud kohinat. Meenutas pisut isegi, nagu oleksime tulnud mereäärsesse hotelli.
Laagriliste tuba. Pildi autor: Maimu |
Teine päev algas hommikusöögiga kella üheksa ajal hommikul. Seejärel toimus päeva esimene seminar eesti riigikeele sajast aastast, seminari viis läbi keeleteadlane Karl Pajusalu. Tema jutust jäi kõige rohkem meelde see, et sõna “kohuke” tuli Eestis kasutusele alles 1972. aastal.
Pildi autor: Maimu |
Nina Jumalaema Kaitsmise Kirik. Pildi autor: Marili |
Vahepeal oli kohale jõudnud kirjanik Jaanus Vaiksoo, kes õpetas meile loovkirjutamist. Ta rääkis, mida tema teeb, kui tal ühtegi ideed kirjutamiseks ei ole. Proovisime ka selle ise järgi: võtsime ette katkendi ühest ajaleheartiklist ning lõikasime sealt kõik sõnad välja. Seejärel pöörasime kõik väljalõigatud sõnad tagurpidi ning hakkasime neid üksteise järel ritta seadma. Kokku tuli neist kõigil isemoodi viisil välja väga vahvad luuletused ning peab tõdema, et see oli tõesti väga inspireeriv ja ideid kirjutamiseks hakkas samuti tulema. Teise asjana tegime veel liivingut. (Liiving on neljarealine luuletus, milles silpide arv peab olema 4 + 4 + 8 + 4, I ja II rida peavad riimuma ning lõpus peab olema ootamatu võrdlus.)
Üks näide:
Sügisetuul
raputab puul
küürutab kõveral kõrrel
kui sandike.
Paljud luuletajad reisivad pikki maid, et jõuda paika, kus neid külastab inspiratsioon. Pildi autor: Marili |
Jaanus Vaiksoo loovkirjutamise lõppedes oli meil vaba aeg, millele järgnes õhtusöök, viktoriin ning seejärel saime kõik endale terve hunniku kasulikke emakeele-teemalisi raamtuid, mis kindlasti ära kuluvad kas või näiteks riigieksamiks valmistumisel. Sellega teine päev lõppes.
Kolmas päev algas samuti kella üheksa ajal hommikul hommikusöögiga, misjärel läksime asju pakkima, et valmistuda peatseks ärasõiduks. Veel enne külalistemajast lahkumist toimus keeleteadlase Martin Ehala loeng eesti keele elujõust ning seejärel laagri viimane loeng vikiartiklite loomisest Tartu ülikooli õppejõudude Ann Siimani ja Lauri Linaski juhendamisel. Selle loengu jooksul lõime ka ise ühe vikipeedia artikli. Kuna aga meie oma koolis see koolitus juba toimus, siis oli seekordne loeng allakirjutanu jaoks väga lihtne ning hea võimalus oma teadmisi vikipeedia artiklite kirjutamisest värskendada. Selle loengu lõppedes sõime veel lõunasööki (kohalik kooresupp röstitud sibulate ja kukeseentega), mis üllatavalt oli äärmiselt maitsev, eriti kui võtsid juurde kodutehtud leiba. Kõht täis, võtsime asjad, tegime veel viimase fotojäädvustuse kõik koos ning siis läksime veel enne kojusõitu läbi Liivi muuseumist, kus toimus haridusprogramm “Kirjavahetus enne, nüüd ja minevikus”. Kuulasime seal kirjanikust Juhan Liivist, vaatasime üle tema kodukoha ja proovisime ka ise olla mängult Juhan Liivi kirjasõber – talle ühte kirja kirjutades.
Juhan Liiv igatses järvekohinat kuuldes ikka, et "metsa ees ei oleks". Vaade Peipsile. Pildi autor: Maimu |